İsrail Savunma Bakanı Gallant, ABD’ye gidiyor: ‘Silahların büyük kısmı ulaşmadı’

İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 261 gündür devam ediyor. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte İsrail’in dört saldırı düzenlediğini, bu saldırılarda 47 Filistinlinin hayatını kaybettiğini, 121 kişinin yaralandığını açıkladı. Bakanlığın açıklamasına göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in saldırılarında öldürülen Gazzelilerin sayısı 37 bin 598’e, yaralıların sayısı ise 86 bin 32’ye yükseldi.

İsrail savaş uçakları Gazze Şeridi’nde Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) bağlı bir mesleki eğitim akademisini bombalaması sonucu da en az dört Filistinli hayatını kaybetti. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, yaralıların da olduğu bombardıman nedeniyle binanın dış duvarının tamamen yıkıldığı, büyük bölümünün de hasar gördüğü bilgisi verildi.

‘GAZZE’DE C SAFHASINA GEÇİŞ BÜYÜK ÖNEME SAHİP’

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ise bugün ‘Gazze savaşının bir sonraki safhasını ve Lübnan sınırında Hizbullah’la tırmanan çatışmaları’ görüşmek üzere ABD’nin başkenti Washington’a gidiyor.

Yola çıkmadan önce açıklamalarda bulunan Gallant, “Gazze, Lübnan ya da daha fazla bölgede gerek duyulabilecek herhangi bir eyleme hazırlıklıyız” diye konuştu. Washington’da ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin’in yanı sıra Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile de görüşmesi beklenen İsrail Savunma Bakanı, “Gazze’de C safhasına geçiş çok büyük öneme haiz. Bu geçişi, ilave bazı şeylerin nasıl mümkün kılınabileceğini ABD’li yetkililerle ele alacağım; bu konu hakkında da ABD ile yakın işbirliği sağlayacağımızı biliyorum” dedi.

Yetkililer, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında üçüncü ve son safhayı, çatışmaların azaldığı ve ‘Hamas yönetimi sonrası istikrar çabalarının artırıldığı’ bir safha olarak tarif ediyor. Bu safhada Gazze Şeridi’nde yeniden inşa faaliyetlerinin başlaması da öngörülüyor.

NETANYAHU: ABD’DEN SİLAH SEVKİYATINDA DRAMATİK BİR DÜŞÜŞ VAR

Gallant, Washington’a doğru yola çıkarken, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise haftalık kabine toplantısında yaptığı açıklamada, ABD’den İsrail’e silah sevkiyatının 4 ay önce ‘dramatik bir düşüş’ yaşadığını iddia etti. Netanyahu, belirli parçalar dışında ABD’den gelecek silahların büyük kısmının kendilerine ulaşmadığını ileri sürdü.

AA’nın aktardığına göre, Netanyahu, ABD’li yetkililerle yaptıkları görüşmelerde silah sevkiyatının hızlandırılması için defalarca çağrıda bulunduklarını ancak ‘temel durumun değişmediğini’ savundu. Netanyahu, konuşmasında, “Belirli parçalar azar azar ulaştı ancak silahların büyük kısmı geride kaldı (ulaşmadı)” ifadelerine yer verdi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, 18 Haziran Salı günü ABD’yi ülkesine silah sevkiyatı yapmayı reddetmekle suçladığı bir video paylaşmıştı. İsrail Başbakanlık Ofisi çarşamba günü, ABD’nin İsrail Büyükelçisi Jack Lew’in Netanyahu’ya, mühimmat ve silahların İsrail’e teslim edilme sürecinde olduğunu söylediğini aktarmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir