ABD yeni yaptırım listesi açıkladı: Türk şirketleri de var

ABD Hazine Bakanlığı’nın Rusya’ya karşı yaptırımlarına tabi yeni şirketlerin listesi açıklandı. Yeni yaptırım paketinde Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Belçika, Çin, Slovakya ve BAE’den de şirketler yer alıyor. Washington söz konusu şirketlerin, Moskova’nın yaptırımları aşmasına yardım ettiklerini savundu. Yaptırımlara tabi tutulan şirketler arasında Aeroflot’un ikinci havayolu şirketi Pobeda, Ural Otomobil Fabrikası, Bryansk Otomobil Fabrikası, Proton elektronik aygıt üretim fabrikası, Kazan’da yer alan Elektropribor fabrikası, Rau Pharm A.Ş., Sibantrasit şirketler grubu, Yaroslavl Motor Fabrikası ve diğer Rus işletmeleri yer alıyor. Rus basınında çıkan ilk yorumlarda, yaptırım kararının Pobeda’nın Türkiye uçuşlarını da riske soktuğu belirtildi.

“Rusya Federasyonu ekonomi sektöründe Rusya’nın askeri-endüstriyel üssünü desteklemeyi amaçlayan eylemlere yönelik kısıtlamalar” başlıklı listede şu Türk şirketleri bulunuyor:

– İnşaat malzemeleri ve yedek parça başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesinin ithalat ve ihracatını yapan, aynı zamanda lojistik hizmetleri de sağlayan BELLUGA İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ;

– Sayısal kontrollü makineler üreten ETASIS A.Ş;

– Motor ve makinalar konusunda uzmanlaşan İDA ASANSÖR SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ;

– Petrol ve gaz, inşaat, demiryolu ve otomobil sektörlerine malzeme tedariği yapan LSS GLOBAL İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ,

Toplamda, yeni yaptırımlar listesinde yaklaşık 300 kişi ve tüzel kişinin yanı sıra kuruluşlar da yer alıyor. Bunların arasında Azerbaycan, Belçika, Çin, BAE ve Slovakya’da bulunan 60’tan fazla şirket bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir